Výstavba turistickej útulne

Bolo to niekedy v marci 2011, keď sme na miestnom stredisku družstva Lenartov objavili starú takzvanú „izotermickú skriňu“ z nákladného auta Avia. Následne sa nám podarilo zistiť aj to, že patrí nášmu rodákovi a majiteľovi firmy Unikov - Janovi Bľandovi. Slovo dalo slovo a Janko nám ju venoval . Plánovali sme ju vyviesť na Kráľovu studňu a spraviť si z nej maličkú chatku. V tom čase bola turistická výhľadňa na Kráľovej studni skoro hotová a my sme vedeli, že potrebujeme tam aj nejaký prístrešok v prípade zlého počasia. Čakala nás práca, práca, práca. Prvá bola nová podlaha a podarilo sa nám zohnať aj starý nábytok a pec. Už o mesiac 7.4.2011 bola vyvezená na Kráľovu studňu . V auguste sa konala už tradične stanovačka. Ó, akí sme boli šťastní, keď sme prišli na Kráľovu studňu a mali sme tam našu „unimobunku“ – tak sme ju nazvali . No hneď sa zistilo aj veľa nedostatkov a hlavne strašná farba, ktorá vôbec nezapadala do miestnej krajiny. A tak po slávnostnom otvorení turistickej vyhľadni 17.9.2011,na ktorej sa zúčastnilo veľa ľudí z blízkeho okolia, bola nutná aj kompletná reparácia unimobunky. Počas zimných mesiacov sa všetko naplánovalo a 1.5.2012 sa začala prestavba. Rozhodli sme sa, že pristavíme veľkú terasu a celé to zastrešíme, zvonku to obložíme dreveným obkladom. Bola to veľká brigáda, kde za veľmi pekného počasia sa zabetónovali pätky budúcich stojok terasy a obkladu chatky. Ako odmena bol guláš. Dohoda znela : „o týždeň pokračujeme“. A naozaj pokračovanie bolo, ale už nie v tričkách ako pred týždňom, ale v zimnom oblečení – taká prišla zmena počasia, ale ani tá nás neodradila a postavili sme základy novej unimobunky. A potom nám už to nedalo a veľa popoludní sme sa ponáhľali z práce domov, štartovali džíp a spolu s našimi chlapcami sa ponáhľali hore, aby sa čo najviac stihlo urobiť. Bol stanovený aj termín. Do stanovačky musí byť hotová. No a postupne sa postavila strecha, olatovala sa, vyviezla sa hore krytina, prikryla strecha a unimobunka sa obložila dreveným obkladom. Tak sa z nej stala malá chatka.

Nakoniec sme dali urobiť veľký stôl a spravili aj drevenú dlažbu na terase. A tak na stanovačke v roku 2012 bola naša unimobunka vynovená a kompletne natretá . Zdalo sa, že už sa tam nič nedá vymyslieť, ale predsa sme zistili, že podkrovie chatky by sa dalo využiť, ako miestnosť na spanie. Následne v roku 2013 sa zozadu pristavili nové schody, urobila sa hore podlaha, obložili to všetko drevenými palubkami a na stanovačke v auguste už naše deti mohli využívať túto miestnosť na spanie. Pri odchode sme sa rozhodli, že to necháme voľne prístupne, aby prípadní turisti mohli hore prenocovať. Neprešiel ani mesiac a už sa ozvali Česi nejaká partia, ktorá celkom náhodne, keď putovali naším okolím natrafila na našu chatku. Veľmi pekne nám ďakovali týmto krátkym mailom: „ při vandru po Ondavských vrších a Čergově jsme narazili na vámi vytvořenou krásnou útulnu na Králově studni. Noc strávená tam byla jedna z nejhezčích z celého vandru.“

A tak nás napadlo, že z pôvodnej unimobunky sa stane „Turistická útulňa pri Kráľovej studni“. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že dňa 7.6.2014 , kedy plánujeme uskutočniť akciu Letný prechod okolo Kráľovej studne, súčasťou podujatia bude aj akcia Lenartovský rebriňák. A práve na tomto podujatí, chceme oficiálne otvoriť Turistickú útulňu pri Kráľovej studni.

Už teraz Vás všetkých turistov, cykloturistov, ale aj obyvateľov okolitých obcí pozývame na Kráľovu studňu.


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam