Táto bylinka má zvláštnu vlastnosť, že sa na jej listoch tvorí guľatá, na slnku ako perla žiariaca kvapka rosy. Stredovekí alchymisti ju nazvali „nebeská rosa“ a oddávna sa verilo, že má zázračné liečivé účinky. Alchemilky rastú na vlhkých lúkach, okolo pramenísk a potokov, často aj vo vyššie položených polohách. Liečivú drogu tvorí celá vňať, zberaná na začiatku kvitnutia od mája do augusta.
Alchemilku považujeme za „ženskú“ rastlinu, pretože účinne pomáha pri všetkých druhoch ženských problémov. Tlmí gynekologické krvácanie, lieči biely výtok, menštruačné bolesti, posilňuje maternicu, zvyšuje pravdepodobnosť počatia a pomáha udržiavať plod. Zlepšuje tiež kvalitu a tvorbu materského mlieka. Rovnaké účinky má aj pri vonkajšom použití na výplachy a sedacie kúpele.
Blahodarné liečivé pôsobenie alchemilky nemá žiadne vedľajšie účinky, čaj môžeme piť bez obáv aj dlhší čas.
Krása brezy očarila už starovekých Keltov, ktorí vešali jej konáriky v izbách panien, aby ich uchránili pred hriechom. Liečivú drogu brezy tvoria čo najmladšie lístočky, často aj ich naliate pupene, keď sa len začínajú otvárať.
Blahodarné liečivé účinky brezy využívame vnútorne aj zvonku. Čaj je značne močopudný, pritom nedráždi obličky ale zlepšuje ich činnosť. Uvoľňuje a pomaly rozpúšťa piesok a kamienky v močových cestách, súčasne zbavuje telo soli a kyseliny močovej spôsobujúcich dnu. Pri vonkajšom použití breza dezinfikuje vlasovú pokožku, podporuje rast a zlepšuje pružnosť vlasov. Je tiež dobrou prísadou do bylinkových kúpeľov.
Okrem trochu nepríjemnej chuti nemá breza žiadne zlé vlastnosti, čaj môžeme užívať aj dlhšiu dobu.
Mýtmi a poverami opradený ľubovník bol obľúbenou liečivou rastlinou už v staroveku. Podľa ľudových tradícií ho máme zberať na sv. Jána, kedy má zázračnú moc. Spoľahlivým poznávacím znakom sú „dierkované“ listy, dobre viditeľné v protisvetle. Drogou je horná kvetnatá časť vňate, zberaná na začiatku kvitnutia.
Zo širokopôsobiacich liečivých účinkov ľubovníka si najviac ceníme priaznivý vplyv na všetky vnútorné orgány. Je veľmi dobrý aj na nervy, celkovo upokojuje, posilňuje psychiku, zbavuje depresie, strachu i nespavosti. Pôsobí ako antibiotikum a antivirotikum. Vynikajúcim liekom je aj zvonku na rany, popáleniny, preležaniny, kožné choroby, kŕčové žily a rôzne zápaly.
Blahodarný ľubovník má len jednu necnosť – fotosenzibilitu. Keď ho užívame, vyhnime sa opaľovaniu a dlhšiemu pobytu na slnku.
Od Keltov, cez starých Grékov, stredovekých rytierov až po prvú svetovú vojnu, počas ktorej nahrádzal nedostatok liekov, bol rebríček považovaný za „vojenskú“ rastlinu. Nájdeme ho takmer na každej suchšej lúke od jari až do neskorej jesene. Jeho kvetné chocholíky odstrihávame z čerstvo rozkvitnutých rastlín.
Tradičné hojivé liečivé účinky má rebríček zásluhou silného dezinfekčného pôsobenia na hojenie rán. Rebríček je tiež vďačnou prísadou do inhalačných zmesí a bylinkových kúpeľov. Čaj z rebríčka sa osvedčil pri všetkých ženských chorobách, má močopudné a protisklerotické účinky, podporuje trávenie a zastavuje krvácanie.
Rebríček môže mať niektoré nepríjemné vlastnosti, preto ho vnútorne užívame len krátkodobo, najlepšie ako súčasť čajovej zmesi.
K dvom dielom vňate alchemilky pridáme po jednom diele vňate rebríčka a hluchavky. Dve lyžice zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a necháme prikryté 10 minút vylúhovať. Pijeme dvakrát denne po polovici množstva 1 – 2 mesiace, potom vystriedame inou zmesou s podobnými liečivými účinkami.
K dvom dielom listu brezy pridáme po jednom diele listu čiernej ríbezle a pŕhľavy. Tri lyžice zmesi zalejeme ¾ l vriacej vody a necháme 15 minú prikryté vylúhovať. Precedíme a v priebehu dňa vypijeme po častiach.
Vhodnú nádobu voľne naplníme čerstvou nadrobno posekanou ľubovníkovou drogou a doplníme panenským olivovým alebo slnečnicovým olejom. Necháme na slnečnom mieste macerovať 4 – 6 týždňov, kým získa tmavočervenú farbu. Trochu zohrejeme, precedíme a uložíme v tmavej fľaši.
Kvety rebríčka nadrobno nakrájame, voľne nasypeme do vhodnej nádoby a zalejeme silnejším alkoholom, aby droga bola dobre zakrytá. Necháme asi tri týždne macerovať, občas pretrasieme. Precedíme, necháme usadiť a opatrne zlejeme alebo stiahneme hadičkou. Podávame po 20 kvapiek dva až trikrát denne, ale tinktúru môžeme použiť aj na masáže a obklady.