3. Informačná tabuľa

Najkrajšie sú lúky, keď voňajú materinou dúškou
                             

1. Dúška materina (Thymus serpyllum)

   V stredovekých časoch kláštornej medicíny mala dúška nielen liečebný, ale aj kultový význam. Je to drobný poloker s nádherne voňavými kvetmi, ktoré na seba upútajú už zďaleka. V našej prírode je dúška častá, darí sa jej na slnečných lúkach, skalách, obľubuje krtince, niekedy vytvára aj bohaté porasty.

   Výrazné antiseptické a dezinfekčné pôsobenie dúšky sa využíva najmä proti kašľu. Dúškový čaj pomáha pri menštruačných ťažkostiach, odstraňuje nepríjemný zápach z úst, je osvedčeným prostriedkom na zastavenie čkania. Zvonku je dúška vhodná do kúpeľov, inhalácií a v arómoterapii.

   Dúškový čaj má príjemnú chuť a vôňu, môžu ho piť deti, seniori, tehotné i dojčiace ženy ako úplne neškodný lahôdkový čaj.

 

Kiež by sa dal zastaviť čas rozkvitnutých púpav
                              

2. Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

   Keď zakvitnú púpavy, príroda sa oblečie do najkrajších šiat. Jej krása sa však spája aj s veľkou liečivou silou. Nájdeme ju takmer všade. Z púpavy môžeme na liečebné účely zberať všetko – kvety, listy i koreň, považovaný za najúčinnejší.

   Púpava je univerzálna liečivá rastlina. Patrí medzi horké byliny, povzbudzuje trávenie, činnosť žlčníka, pečene, žliaz s vnútornou sekréciou, pôsobí tiež ako antibiotikum. Čistí krv, znižuje krvný tlak, zlepšuje obeh krvi a zvyšuje tvorbu červených krviniek. Pomáha aj pri reume, znižovaní hmotnosti a ako všeliek povzbudzuje celý organizmus.

   Liečivé schopnosti púpavy nemajú žiadne nepriaznivé vlastnosti. Čaj môžeme v obvyklom dávkovaní piť bez obmedzenie.

 

Jeden je liek na všetko a pre každého 
                              

3. Repík lekársky (Agrimonia eupatoria)

   Ako hodnotná liečivá rastlina slúži repík od najstarších čias, ľudovo je taký populárny, že ešte donedávna ho predávali babky na trhu. V našej prírode je repík častý, nájdeme ho na otvorených lúkach, pasienkoch a na rúbaniskách. Zberá sa celá vňať na začiatku kvitnutia.

   Popularita repíka je daná jeho širokým liečebným pôsobením. Priaznivo vplýva na všetky orgány tráviacej sústavy, odstraňuje v nej zápaly a hnačky. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí ako univerzálny všeliek. Zvonku patrí repík medzi najlepšie rastlinné lieky na hlasivky, ľudovo sa nazýva rastlinou spevákov, rečníkov a učiteľov.

   Repík je úplne neškodná rastlina, môže sa užívať v tehotenstve, počas dojčenia, v útlej mladosti i pokročilej starobe.

 

Pichľavá krása je užitočná od jari do jesene 
                              

4. Slivka trnková - trnka (Prunus spinosa)

   Plody trnky sa našli v predhistorických stavbách, čo svedčí o tom, že sprevádza ľudí od najstarších čias. Keď na jar trnky zakvitnú, až vtedy si uvedomíme, aké sú v našej prírode časté. Ako liečivú drogu zberáme kvety, hneď po rozkvitnutí, ešte pred listami, ale tiež plody, tie až koncom jesene po prvých mrazoch.

   Čaj z kvetov trnky je mierne močopudný, pritom šetrí obličky a pomáha organizmu zbavovať sa soli. Má tiež výrazné potopudné účinky a znižuje krvný tlak. Silne trpké plody majú vysoký obsah enzýmov, vitamínov a minerálov, sú preventívnym všeliekom a tiež surovinou na výrobu vín, sirupov a lekvárov.

   Trnkové kvety sú úplne neškodné, vhodné aj pre deti aj seniorov, mierna jedovatosť čerstvých plodov sa po spracovaní stráca.

 

Recepty:

Prieduškový čaj

   Zmiešame rovnaké diely vňate dúšky, pamajoránu, listu skorocelu, kvetu ibiša a divozelu. Dve lyžice zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať. Precedíme, pridáme šťavu z polovice citróna a dve lyžice medu. Vlažný čaj pijeme celý deň, často, po malých dávkach. Vlažný čaj pijeme celý deň, často, po malých dávkach. Deťom dávame po lyžiciach, lebo čaj nepôsobí cez tráviacu sústavu, ale v priedušnici.

 

Čaj pri hepatitíde

   Zmiešame rovnaké množstvá koreňa púpavy, kostihoja a vňate paliny. Dve lyžice zmesi dáme do ½ l vlažnej vody a necháme hodinu stáť. Potom pomaly uvedieme do varu a necháme 15 minút prikryté vylúhovať. Precedíme a pijeme trikrát denne pred jedlom.

 

Kloktadlo na hlasivky

   K trom dielom vňate repíka pridáme po jednom diele vňate šalvie a yzopu. Tri lyžice zmesi dáme do ½ l vody, uvedieme do varu a necháme prikryté 15 minút vylúhovať. Precedíme ochutíme medom, citrónom a dáme do termosky. Počas celého dňa opakovane kloktáme a po malých dúškoch aj prehĺtame.

 

Trnkové víno

   Tmavé, dobre dozreté trnky rozmliaždime, zalejeme vriacou vodou v pomere asi 1 l na ½ kg plodov. Po vychladnutí pridáme primerané množstvo vínnych kvasiniek, necháme asi týždeň kvasiť a každý deň dobre premiešame. Potom šťavu vylisujeme, na 1 l šťavy pridáme 1 kg cukru a necháme vykvasiť, najlepšie v demižóne s kvasnou zátkou. Stiahneme hadičkou, necháme usadiť a nalejeme do fliaš.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam