5. ročník Behu do kopca na Kráľovu studňu

Beh do kopca na Kráľovú studňu  sa uskutoční 14.8.2016. Organizuje sa od roku 2012, takže tento rok je to piaty ročník. Beh je súčasťou podujatí na Kráľovej studni, ktoré sa robia hlavne z dôvodu, aby sa viac propagovalo toto historické územie, kde sa v roku 1471 stretli traja králi. Hlavným organizátorom je OZ Kráľova studňa a obec Lenartov. Trasa behu je vždy rovnaká. Jej dĺžka je 8300 m. Štartuje sa na motoreste Javorina v Lenartove o 15.00 hod. Bežci pobežia jeden okruh obcou a potom už lesnou cestou až na Kráľovu studňu.

Po minulé roky sa behu tri krát zúčastnila aj bývala československá reprezentantka a účastníčka dvoch olympijských hier Ľudmila Melicherová. Minulý rok vyhral Peter Žiška, ktorý sa pripravoval na majstrovstvá sveta v behu do kopca.

Pre súťažiacich nie sú určené žiadne kritéria, stačí ak sa rozhodnú prísť. Registrácia prebieha cez portál behsity, ale bude možnosť prihlásiť sa aj priamo na štarte. Každý účastník behu dostane v cieli pamätnú medailu a tričko. Občerstvenie je pripravené  v cieli, ale taktiež na trati. Na záver bude večera a tombola pre štartujúcich.

Beh je organizovaný podľa pravidiel únie behu do vrchu na Slovensku. Spolu s juniormi bude 10 kategórií.  Zatiaľ je prihlásených 30 účastníkov, ale počíta sa celkovo s účasťou okolo 80 štartujúcich. Už po tretí krát budú pripravené aj krátke trate v obci pre najmenších bežcov.

Hlavnou novinkou tohto ročníka bude to, že beh odštartuje legenda vytrvalostného behu na Slovensku, Peter Polák. Tento košický maratónec behá už viac ako 40 rokov. Aktívny 65 ročný muž začal s aktívnym behom v 23 rokoch a v minulom roku mal na konte vyše 333-tisíc kilometrov. V nohách má zem prebehnutú viac ako osemkrát a ako vraví, mnohé z tých kilometrov boli víťazné.

A v čom je tento beh výnimočný oproti ostatným? Samotní bežci hovoria, že je to ťažký beh, ale vo veľmi krásnej prírode. Tým, že to nie je masový beh, vládne tam skoro rodinná atmosféra. Pán Peter Buc z Košíc, ktorý je hlavným rozhodcom už od prvého ročníka, povedal pri záverečnom hodnotení pred rokom, že sú to preteky robené dušou, s láskou a úprimne. Aj preto sa sem bežci veľmi radi vracajú.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam